ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ!

Παιδιά είμαστε της γης και του αστερόεντος ουρανού... Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία!

Καλώς ήρθατε στη Σύγχρονη Ελληνική Αστρολογία! Ας ταξιδέψουμε όλοι μαζί στο μαγικό κόσμο των άστρων!!!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2007 03:27 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ

Εικόνα

Οι αδελφές ψυχές διαμορφώνονται κατά τη διάρκεια των ενσαρκώσεώων τους. Συναντιούνται ξανά και ξανά (ίσως στην αρχή για να κλείσουν κάποιους λογαριασμούς ή γιατί τους άρεσε η ποιότητα της σχέσης τους) και στην πορεία «αδελφοποιούνται»! Αγαπιούνται τόοοοοσο πολύ που δεν μπορούν να είναι ξεχωριστά.... Έτσι, ακολουθούν η μία την άλλη στις εκάστοτε ενσαρκώσεις τους.

Δύο αδελφές ψυχές μπορεί να επιλέξουν να ενσαρκωθούν σαν συγγενείς, επιστήθιοι φίλοι, ζευγάρι κ.λ.π. Στο τέλος, όμως, επιλέγουν να συναντηθούν σαν ζευγάρι μια και οι ενέργειες που εκλύονται είναι πιο δυνατές μέσα από τον έρωτα = δημιουργία!

Μη ξεχνάμε, όμως, ότι εδώ μιλάμε για γηραιές ψυχές! Οι νέες ή οι άγουρες ψυχές δεν έχουν προλάβει να διαμορφώσουν μία αδελφή ψυχή. Και επειδή η γη βρίσκεται σε ένα χαμηλό επίπεδο εξέλιξης, συνήθως τα άτομα που έχουν έρθει εδώ για μία αποστολή, έχουν την πιθανότητα να συναντήσουν τη αδελφή τους ψυχή. Άρα, μετρώνται στα δάκτυλα ενός χεριού.

Η Αγάπη είναι το πρωταρχικό σημείο που διακρίνει τις αδελφές ψυχές. Για να έχουν δημιουργηθεί δύο αδελφές ψυχές σημαίνει ότι στο διάβα των ενσαρκώσεών τους έχουν αγαπηθεί ΑΠΟΛΥΤΑ!

Στη πάροδο των ενσαρκώσεων, όταν η Αγάπη γίνεται απόλυτη, συνήθως έρχεται με το αντίθετο φύλο γιατί μέσα από τον έρωτα εκλύεται έντονη δημιουργία, ενέργεια και δράση.

Η ερωτική αγάπη δίνει την ευκαιρία στην απόλυτη Αγάπη να αναπτυχθεί, μέσα από τις έντονες ενέργειες που εκλύονται! Δημιουργείται, τότε, η Αγάπη άνευ όρων... η οποία πηγάζει αυθόρμητα... στις αδελφές ψυχές.

Για να φθάσει μία ψυχή στο σημείο να έχει αδελφή ψυχή, σημαίνει ότι έχει περάσει όλα τα στάδια της εξελικτικής της διαδικασίας, να έχει, γενικά, ωριμάσει...

Λέγεται, πως συναντάς την αδελφή σου ψυχή και παραμένεις μαζί της, μόνο όταν έχεις να συντελέσεις μαζί της ένα σημαντικό έργο, μία αποστολή για το καλό της ανθρωπότητας.

Ας δώσουμε ένα παράδειγμα για τις αδελφές ψυχές....

Εσείς, η αδελφή σας ψυχή απέναντι και στη μέση... ένας καθρέπτης! Αν μέσα από αυτό τον καθρέπτη βλέπετε τον εαυτό σας... τότε απέναντί σας βρίσκεται η αδελφή σας ψυχή!

Το δεύτερο παράδειγμα πηγάζει από μία ταινία με τους Αρνολντ Σβαντζενέγκερ και Ντάνι Ντε Βίτο. Νομίζω ότι ο τίτλος της ήταν «Οι δίδυμοι». Στην ταινία αυτή οι δύο πρωταγωνιστές ήταν δύο δίδυμα αδέλφια που συναντήθηκαν για πρώτη φορά μετά από χρόνια... Δείχνει ότι έκαναν ταυτόχρονα τις ίδιες κινήσεις μαζί, έλεγαν τα ίδια πράγματα, είχαν τις ίδιες συνήθειες.

Εσείς και η αδελφή σας ψυχή στο αυτοκίνητο... Αν ταυτόχρονα και οι δύο μαζί βάλετε τις ζώνες ασφαλείας και με ένα στόμα πείτε την ίδια φράση..... ε... τότε σίγουρα βρίσκεστε με την αδελφή σας ψυχή!

Ο πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάσταχτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Αδελφές ψυχές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2008 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Επόπτης
Επόπτης
Άβαταρ μέλους

Η ιστορία μας αρχίζει τον Ιούνιο του 2007. Ο μέχρι τότε υγιής παππούς μου παθαίνει το πρώτο καρδιακό - εγκεφαλικό επεισόδιο. Εκείνο το βράδυ σχεδόν όλη η οικογένεια ενιωσε κατι παράξενο, πετάχτηκε απο τον ύπνο την ίδια ωρα με μια ανησυχία. λίγες ώρες μετα χτυπούσαν τα τηλέφωνα προς ενημέρωση για το ατυχες γεγονός.

το πήρα πολύ αψηφιστα τότε, δεν ειχα και επιλογή αλλωστε αφου η κατάσταση απαιτουσε πολλες ώρες μεσα σε νοσοκομεία, ατελειωτα τερτίπια γραφειοκρατείας ενώ παράλληλα ο παππούς μου βρισκόταν στην εντατική σε κρίσιμη κατάσταση.

Αφου σας προλόγισα τα καθέκαστα σας περνάω αμέσως στο θεμα.

απο τον 6ο του 2007 μεχρι και τον 5ο του 2008 ζησαμε δύσκολες ώρες, ο παππους μου ειχε χάσει την επαφή με το περιβάλλον και γενικά ηταν σε πολύ δυσκολη κατάσταση. ξεψυχησε στις 21 μαίου ταλαιπωρημένος και σε μαυρα χάλια.

τωρα θα μου πειτε τι σχέση έχουν ολα αυτα με τις αδερφές ψυχές?

πάρτε μια βαθεια ανάσα και διαβαστε.

απο το 1975 ηταν χωρισμένος με τη γιαγια μου και ζουσαν μακρυα ο ενας απο τον άλλο. παρ' όλα αυτα οταν εγινε το πρώτο συμβαν και πήγα να το πώ στη γιαγιά μου ηταν σαν να το ηξερε ήδη!!! και πάλι τότε δεν εδωσα σημασία αλλα αυτο που εζησα το ξημέρωμα της 21ης Μαίου δεν το εχω ξαναζήσει.

στις 3 τα ξημερώματα η γιαγιά μου ξύπνησε και με κλάματα βγήκε στην αυλή του σπιτιου της και εκλαιγε γοερά.

ισχυριζόταν πως ειδε μια σκια να μπαίνει στο σπίτι αφου της χτυπησε δυνατά την πόρτα, μάλιστα της ειπε

"Κανε μου λίγο χώρο και σκέπασέ με και μένα γιατι κρυώνω"

15 λεπτά αργότερα πήρα τηλέφωνο τη θεία μου που μένει μαζί με τη γιαγιά μου να την ενημερώσω για την κατάληξη του παππού. Εκπληκτος ακουσα οσα ειχαν προηγηθεί. ενω κανεις δεν ήξερε η γιαγια ηξερε τα πάντα και μάλιστα απο πρώτο χέρι.

δεν ειχα ξαναζήσει ανθρωπο να φέυγει, δεν ειχα ξαναδει και αυτο με τσάκισε. οταν εμαθα δε, και για όσα ειχαν συμβει στο σπιτι της γιαγιάς μου, το κρεβάτι της που μύριζε λιβανι μέχρι και το επόμενο μεσημέρι!!

δεν ξερω τι να πω, και πως αλλιώς να σας το περιγράψω αλλα ειλικρινά έχασα τη γη κατω απο τα πόδια μου. αναθεώρησα όλη μου τη ζωή και τα πιστεύω μου μεσα σε ελάχιστο χρόνο...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2008 12:16 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα. θα σου περιγράψω μια αντίστοιχη ιστορία που συνέβη σε μένα.

Το 1999 σταμάτησα μια πολύ δυνατή ερωτική σχέση που θεωρώ 99% ότι ήταν η αδελφή ψυχή μου.
Άλλαξα πόλη, έκανα μια καινούργια αρχή. Βρεθήκαμε μια φορά στις 9/4/2000 και πάλι διαπιστώσαμε ότι τα εμπόδια δεν τολμούσε να τα ξεπεράσει. Ανέφερα την ημερομηνία, επειδή στις 9/4/2001 γεννήθηκε ο γιος μου. Ξαναβρεθήκαμε άλλες δύο φορές, την τελευταία που τον είδα τρόμαξα, επειδή μου φάνηκε σχεδόν πεθαμένος. Σε 3 μήνες έπαθε ατύχημα και έπεσε σε κώμα.

Κάποια μέρα (απόγευμα) το 2004, ενώ ήμουν σε ένα όμορφο μέρος ένιωσα μια τρομερή νευρικότητα και ήθελα να γυρίσω σπίτι. Ξαπλωμένη στον καναπέ, κοιτώντας φωτογραφίες με τον μικρό μου γιο, ξαφνικά ένιωσα ένα χτύπημα στην αριστερή μου μεριά. Πετάχτηκαν φλέβες, ο πόνος ήταν αφόρητος. Όλη νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ, όχι μόνο από τον πόνο, αλλά και από μια έντονη "φασαρία" έξω από το παράθυρό μου. Κάποιος, ένιωθα, ότι προσπαθούσε να μπει μέσα. Εκείνη την ώρα, λοιπόν, ξεψύχησε αυτός ο άνθρωπος που ήταν σε κώμα. Εγώ δεν "ήξερα" τίποτε και έμαθα την ακριβή ημερομηνία, αρκετούς μήνες αργότερα.

Ο πόνος ήταν πραγματικός και η ζημιά που έγινε στην αριστερή μου μεριά είναι εμφανής ακόμη και τώρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιουν 2008 02:56 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Πολύ όμορφο θέμα!

Και οι διηγήσεις σας καλοί μου φίλοι, πολύ συγκινητικές...

Ελπίδα μου, έχεις σκεφτεί ποτέ αν αυτός ο άνθρωπος είχε λάβει διαφορετικές αποφάσεις μπορεί να ζούσε τώρα;

Μήπως ασυνείδητα προκάλεσε αυτό το ατύχημα γιατί ένιωθε πως η ζωή του δεν θα είχε καμία αξία, αν δεν τη μοιραζόταν μαζί σου;

Έχω παρατηρήσει ότι το Σύμπαν παίζει περίεργα παιχνίδια, όσον αφορά τις αδελφές ψυχές και ότι πολλές φορές τις βάζει σε μεγάλες δοκιμασίες...

Μήπως είναι και αυτό ένα "παιχνίδι" που παίζεται εδώ στη γη για να δοκιμάσουν τις αντοχές τους;

Γιατί εκεί ψηλά στον Ουρανό, όλα φαίνονται ωραία....

Εδώ, όμως, στη γη... τι γίνεται;;;;;;;;;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιουν 2008 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Έπρεπε να ήμασταν μαζί....

Αν δεν είχα φύγει (για μένα ήταν ένας εικονικός θάνατος) θα είχα κι εγώ πιθανότατα την ίδια τύχη, όπως κι αυτός.

Τέτοιες σχέσεις, δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν.....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιουν 2008 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Πάντως από όσο τυχαίνει να γνωρίζω όταν συναντιούνται οι αδερφές ψυχές κάτι γίνεται στο τέλος και καταλήγουν να είναι χώρια. Γιατί γίνεται αυτό; Υπάρχει κάποια εξήγηση; Και ένα τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει πιθανότητα στο τέλος αυτής της ζωής να καταλήξουν να είναι μαζί.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2008 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Iliahtida έγραψε:
Πάντως από όσο τυχαίνει να γνωρίζω όταν συναντιούνται οι αδερφές ψυχές κάτι γίνεται στο τέλος και καταλήγουν να είναι χώρια. Γιατί γίνεται αυτό; Υπάρχει κάποια εξήγηση; Και ένα τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει πιθανότητα στο τέλος αυτής της ζωής να καταλήξουν να είναι μαζί.

Αγαπητή Iliahtida

Λέγεται, πως συναντάς την αδελφή σου ψυχή και παραμένεις μαζί της, μόνο όταν έχεις να συντελέσεις μαζί της ένα σημαντικό έργο, μία αποστολή για το καλό της ανθρωπότητας....

Και αυτό γιατί λόγω της ομοιότητας, δεν επέρχεται εξέλιξη μεταξύ των δύο! Θα συμφωνούν στα πάντα! Επιλέγοντας, όμως, μαζί μία αποστολή εξελίσσονται μέσα από αυτή την αποστολή!

Ίσως και γι' αυτό στο τέλος καταλήγουν μαζί... ή όταν έχει έρθει η ώρα για την αποστολή αυτή.

Φιλικά

Ο πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάσταχτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2008 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

πιστεύω ότι την έχω βρει την αδερφή ψυχή μου, γενικότερα αυτή μας η ζωή μας έκανε να διασταυρώσουμε δρόμους συχνά σαν να ψάχναμε ο ένας τον άλλον αλλά δεν τα καταφέρναμε. Πολλές φορές του λέω και γελάμε "καλύτερα γιατί είχαμε το μυαλλό πάνω από το κεφάλι και οι δύο μας τότε".

Είναι ξένος ο καλός μου. Θυμάμαι πάρα πολύ καλά και η μητέρα μου το ίδιο που της έλεγα μικρή ότι θα φύγω έξω να βρω έναν ψηλό ξανθό όμορφο. Με το έξω εννοούσα εξωτερικό. Ο ίδιος ξεγεννήθηκε από Έλληνα γιατρό στο εξωτερικό. Για ένα διάστημα έκανε ταξίδια συχνά σε μια μεγάλη εταιρία που δούλευα. Εγώ ήμουν στον πρώτο όροφο αυτός πήγαινε στον -1 όροφο. Την χρονιά που έφυγα στο εξωτερικό αυτός έφευγε από την χώρα που πήγα για να έρθει στην Ελλάδα.

πολλές φορές στέλνουμε μυνήματα ο ένας στον άλλον ταυτόχρονα. Μία φορά θυμάμαι τον περίμενα να έρθει να με πάρει και με έπιασε ξαφνικά πονοκέφαλος και ο πονοκέφαλος αυτός γινόταν όλο και πιο έντονος, μέχρι και την μητέρα μου έβαλα να με ξεματιάζει γιατί ήταν τέτοιος ο πόνος που ήθελα να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Ώσπου ήρθε και το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν ότι είχε τόσο δυνατό πονοκέφαλο που ήθελε να χτυπήσει το κεφάλι του στον τοίχο. Μόλις τον ξεμάτιασε η μητέρα μου πέρασε και ο δικός μου πονοκέφαλος.

Και πολλά άλλα τέτοια κουλά πράγματα. Τα οποία είναι και όμορφα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2008 14:56 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Γεια σας και από εμένα!

Υπέροχο θέμα, σας ευχαριστούμε!

Είναι τόσο όμορφο... να ζεις και να ελπίζεις.... ότι κάπου έξω υπάρχει μία αδελφή ψυχή για σένα....

Και άμα τη συναντήσεις, τότε θα νιώθεις πραγματικά ολοκληρωμένος...

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2008 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Αθηναίς μπορεί να ψάχνεις για όλη σου την ζωή και να μην μπορείς να την βρεις ποτέ. Εξάλλου όλοι γι' αυτό δεν ψάχνουμε; Εγώ από το πολύ το ψάξιμο, έχασα όπως λένε, την μπάλα. :-D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2008 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Γεια σας φίλοι μου και από εμένα!

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το θέμα με τις αδελφές ψυχές...

Σας ευχαριστούμε κ. Ιωαννίδου... μας ξεσηκώσατε, όμως, για τα καλά!

Περιγράφετε την ιδανική σχέση...

Αυτή που ονειρευόμαστε όλοι...

Όμως... πόσες λίγες φορές μπορεί να έρθει στη ζωή ενός ανθρώπου...

Ίσως δεν έρθει και ποτέ...

kiss

Φίλη μου Iliahtida, συμφωνώ μαζί σου!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2010 00:53 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Καταπληκτικό θέμα, υπέροχες οι τοποθετήσεις όλων!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, παρά μόνο ένα...

Αν κάθε ένας από εμάς βρισκόταν με την αδελφή του ψυχή, τότε ο κόσμος σίγουρα θα ήταν καλύτερος!!!!!!!!!!!

Εικόνα

Δεν φοβάμαι τίποτα, έτσι μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου...
Είμαι... ελεύθερος!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2020 02:01 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ, ΒΙΝΤΕΟ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μαρ 2020 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Κάποτε τα θέματα με τις αδελφές ψυχές, δίδυμες φλόγες κ.λ.π. είχαν μεγάλη απήχηση... Καθώς κυλούσε ο χρόνος, τα θέματα αυτά ατόνησαν μια και πολλά από τα παλαιά συμβόλαια έληξαν! Όμως πλησιάζει ο καιρός που θα γίνουν νέα συμβόλαια με διάρκεια στο χρόνο! Με αγαπημένες αδελφές ψυχές που θα δουλέψουν μαζί για το όραμα ενός νέου κόσμου!

Αυτός είναι ένας δωδεκάλογος που θα σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε πιο εύκολα τον καρμικό σας σύντροφο!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2020 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

ΔΙΔΥΜΕΣ ΦΛΟΓΕΣ, ΒΙΝΤΕΟ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Αύγ 2020 17:03 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ... Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΒΙΝΤΕΟ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: