ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ!

Παιδιά είμαστε της γης και του αστερόεντος ουρανού... Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία!

Καλώς ήρθατε στη Σύγχρονη Ελληνική Αστρολογία! Ας ταξιδέψουμε όλοι μαζί στο μαγικό κόσμο των άστρων!!!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΒΙΩΝΩ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2015 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
Άβαταρ μέλους

ΒΙΩΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΗΣ - (Συναστρία 5/9/2015)

Εικόνα

Σχεδόν σε όλες τις ερωτικές μου σχέσεις βιώνω εγκατάλειψη (τελειώνουν ξαφνικά και απροσδόκητα)! Σε μια σχέση που είχα πριν χρόνια και τα πηγαίναμε καλά μου ανακοίνωσε ότι θέλει να χωρίσουμε για να ζήσει κι άλλα πράγματα. Στα 18 μου ύστερα από ένα τροχαίο που είχα με αποτέλεσμα να μην περπατάω για 8 μήνες - έβαλα λάμες στο πόδι - ο τότε φίλος μου εξαφανίστηκε...

Πρίν 5 χρόνια έβγαινα με κάποιον για 2 μήνες και ενώ ήταν ξετρελαμένος μαζί μου ξαφνικά μου ζήτησε να χωρίσουμε μέσω μηνύματος και δεν ξαναεμφανίστηκε. Τέλος στην τελευταία σχέση που είχα πριν ένα χρόνο - και ενώ είχαμε αποφασίσει να μείνουμε μαζί και να κάνουμε οικογένεια - μου ζήτησε να χωρίσουμε ύστερα απο παρεξήγηση, λόγω ζήλειας του. Δεν δέχτηκε ούτε καν να το συζητήσουμε, απλά με κατηγόρησε και έφυγε.

Με έχει κουράσει όλο αυτό .Έχω απογοητευτεί και φοβάμαι να κάνω σχέση μήπως πονέσω πάλι...Τι με συμβουλεύετε;

(Από μήνυμα μέλους της Facebook κοινότητας "Συναστρία, Αστρολογία των Ερωτικών Σχέσεων". Το μέλος αυτό επιθυμεί να διατηρήσει την ανωνυμία του).

(Απάντηση Θωμά Γαζή):

Αγαπητή φίλη θα ξεκινήσω από το κλασικό "οι σχέσεις είναι ο μεγαλύτερος καθρέπτης μας"! Το γνωμικό αυτό εκφράζει μια μεγάλη αλήθεια, γιατί πολλές "σκοτεινές" πτυχές του χαρακτήρα μας είναι δύσκολο να τις αναγνωρίσουμε από μόνοι μας. Η συμβίωση μας όμως με έναν άνθρωπο τις βγάζει αναγκαστικά στην επιφάνεια αυτές τις πτυχές, συχνά αναστατώνοντας μας βαθιά (και αν δεν διαθέτουμε έναν υψηλό βαθμό ωριμότητας, την αναστάτωση αυτή είναι πιο βολικό να την αποδώσουμε στον "κακό" μας σύντροφο", που δεν μας συμπεριφέρθηκε καλά κλπ...).

Μην με παρεξηγήσεις, δεν σου λέω εδώ ότι εσύ είσαι ένας κακός άνθρωπος. Τα όσα γράφω δεν αφορούν αποκλειστικά σε σένα. Γιατί και αυτοί οι άντρες που σε "εγκατέλειψαν" (ακόμη και όταν τους είχες μεγάλη ανάγκη, όπως π.χ. την περίοδο του τροχαίου που σου συνέβη) πρέπει να είδαν προφανώς και αυτοί κάποιους δικοί τους "δαίμονες" να βγαίνουν στην επιφάνεια στη σχέση σας - και δεν το άντεξαν αυτό!

Το ερώτημα είναι γιατί δεν κάνεις πιο "ανάλαφρου" χαρακτήρα σχέσεις (όπως κάνει αρκετός κόσμος), που να μην αναστατώνουν τόσο πολύ τους συντρόφους σου. Ίσως "φταίει" αστρολογικά ο αιχμηρός σου Πλούτωνας, που είναι πάνω στον Ωροσκόπο σου στον Ζυγό. Ίσως ο ΄Εβδομος Οίκος σου που βρίσκεται στο "πολεμικό" ζώδιο του Κριού (και που διελαύνει εκεί τώρα ο Ουρανός). Παίζει μεγάλο ρόλο επίσης και το ότι έχεις τον Ήλιο σου στο κυριαρχικό ζώδιο του Λέοντα και τη Σελήνη σου στο "τρελούτσικο" (με την καλή την έννοια) ζώδιο του Υδροχόου - το οποίο είναι μεγάλος αναζητητής της ΑΛΗΘΕΙΑΣ! Τέλος, έχεις και ένα αρκετά "πολωμένο" ωροσκόπιο.

Με λίγα λόγια, ενώ αρχικά δίνεις στους άντρες την εικόνα μιας ανοιχτής, άνετης, απελευθερωμένης γυναίκας, στην πορεία αυτοί ανακαλύπτουν ότι είσαι πολύ πιο σοβαρή και απαιτητική στο θέμα "σχέση" από ότι νόμιζαν.

Νομίζω από αυτό το σημείο πρέπει να ξεκινήσεις. Εσένα δεν σου πάνε οι "ανάλαφρου" χαρακτήρα σχέσεις. Και εδώ όμως θέλω να μη με παρεξηγήσεις. Δεν είμαι κάποια θεία "Λένα" που συμβουλεύει γυναίκες στη δεκαετία του '60. Το γνωρίζω ότι είναι 2015 και στην εποχή μας είναι απόλυτα φυσιολογικά μία νέα γυναίκα να πειραματίζεται ερωτικά με κάποιους άντρες, χωρίς να κινδυνεύει να χαρακτηριστεί "πουτάνα" (πάντοτε το είχαν αυτό το δικαίωμα οι γυναίκες, απλά στις παλαιότερες εποχές κουβαλούσαν το σχετικό κοινωνικό στίγμα).

Το ότι όμως είσαι απαιτητική στις σχέσεις σου και ότι βγάζεις στην επιφάνεια τα "φαντάσματα" των άλλων θα πρέπει να το εκλάβεις σα "δώρο" και όχι σαν κατάρα. Γιατί εσύ είσαι προορισμένη να δέσεις με έναν ξεχωριστό άνθρωπο, ο οποίος θα ταιριάζει πραγματικά ενεργειακά μαζί σου, θα έχει δύναμη χαρακτήρα και θα έχει δουλέψει τα δικά του φαντάσματα! Όπως καταλαβαίνεις, ένας τέτοιος άνθρωπος δεν βρίσκεται στην πρώτη τυχαία παρέα που θα συναντήσεις...

Προσωπικά πιστεύω ότι θα τον βρεις τελικά αυτόν τον "πρίγκηπα" - και μάλιστα πιο σύντομα από ότι περιμένεις (έχεις στο ωροσκόπιο σου μια "μαγική" σύνοδο Αφροδίτης - Δία στον Ένατο Οίκο σου)! Μέχρι τότε χαλάρωσε, "ανέβασε ρολά" και έμπα και πάλι - πιο συνειδητοποιημένα και άφοβα αυτή τη φορά - στο παιχνίδι του έρωτα. Για σένα οι σχέσεις λειτουργούν σαν ένα μεγάλο "σχολείο" και πρέπει τώρα να τελειώσεις το "Λύκειο" πριν προχωρήσεις στο "Πανεπιστήμιο" που λέγεται "σχέση ζωής"!

Θωμάς Γαζής

Το E-mail του συγγραφέα: thomas_gazis@yahoo.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση